seo nedir

SEO Nedir? (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO hakkında hiç bir şey bilmiyorsanız bu makale tam size göre. SEO nedir? Arama motoru optimizasyonu nedir? Nasıl yapılıyor? Hepsini öğreneceksiniz.

Bu terimlerin hepsi internet ile alakalı ve aslında kısaca web sitenizin internette üst sıralara çıkması için yapılan çalışmalar anlamına geliyor. Çoğu kaynak kısa öz ve gerçekten “SEO ne?” sorusuna odaklanmadan anlatıyor.

Sizin için en kısa, öz ve kaliteli içeriği hazırlamaya çalıştık. Faydalı olması dileği ile yorumlarınızı bekliyoruz…

SEO Nedir?

SEO: Google, Yandex, Bing, Yaani gibi arama motorlarının web sitenizi anlaması ve daha üst sıralarda göstermesi için yapılan çalışmaya verilen isimdir. Özet olarak SEO nedir? Sorusunu sorduğunuzda alacağınız en kısa cevap işte bu!

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen şeyin kendisi SEO’dur. İngilizce olarak “Search Engine Optimization” kelimelerinin Türkçe’ye çevrilmişi gibi düşünebilirsiniz.

Web sitenizin içeriğinin düzenlenmesi, tasarımının ve özellikle de altyapısının yeniden inşa edilmesi SEO çalışmasıdır.

SEO yapılarak web sitenizi internette arandığında ilk sayfaya ve hatta ilk sıralara çıkartırsınız. Bu yüzden SEO çok çok önemlidir.

seo nedir
seo nedir

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir? (SEO)

Arama motoru optimizasyonu nedir? İşte bu sorunun cevabı tam da bir önceki başlıkta gizli. SEO nedir? İkisi tamamen aynı şeyler.

Kısaltılmış olarak bize tarif edilen SEO ve uzun olarak Türkçe arama motoru optimizasyonu. İkisi tamamen aynı şeylerdir. Bu şekilde söylenmesi bize ne anlatır? Bu şu anlama geliyor; arama motorlarına Google gibi, ben web sitemi senin için Google SEO ile optimize ediyorum yani düzenliyorum, sen daha rahat web sitemi tanı.

Bu sayede sizin web sitenizi daha rahat tanıyan ve kalitesini değerlendiren arama motorları sıralamanızı artıracaktır. Tüm bu süreçte yaptığımız işlemlere arama motoru optimizasyonu adını veriyoruz.

SEO Çalışması Nedir?

Yukarıda anlattık SEO neymiş. İşte bu SEO çalışması nedir sorusuna cevap veriyor. İnternette reklam yapmak ve daha fazla tıklama yani trafik almak için yapılan çalışmanın alt dalları diye nitelendirebiliriz.

Öncelikle domain, hosting, backlink çalışmaları, site içi seo, site dışı seo, h etiketleri, title etiketleri, linkler ve daha bir çok etkenin incelendiği optimize edildiği kısım da burası. SEO çalışması buna deniyor.

Az sonra alt başlıklar olarak daha da detaylandıracağımız ve diğer yazılarımızda anlattığımız SEO çalışması prensipleri ve adım adım temel SEO teknikleri bloğumuzu incelemenizde fayda var.

SEO Analiz Puanı Nedir?

İnternette SEO analizi yazarsanız bazı web siteleri çıkacaktır. Mesela Seocu.COM diye bir web sitesi bunun için bir araç sunmuş.

Bu programları kullanarak sizin web sitenizi analiz edebilir ve SEO puanı nedir? bunu öğrenebilirsiniz. 100 üzerinden bir puanlama veren bu SEO araçları sayesinde kritik hataları düzelterek daha fazla optimizasyon sağlayabilirsiniz.

Bakalım bizim SEO puanımız neymiş… Alttaki görselde Ankara seo danışmanlığı sayfamızın SEO skorunu paylaştık. İnceleyebilirsiniz.

seo puanı nedir
seo puanı nedir

SEO Uyumlu Nedir?

Bir çok web tasarım uzmanı tarafından görebileceğiniz paylaşımlarda SEO uyumlu, SEO uyumlu makale gibi cümlelere rastlamışsınızdır.

Bu SEO uyumlu nedir? Muhabbeti de buradan başlıyor. Yukarıda bahsettiğimiz başlık ve açıklamalar düzenleme vs. dediğimiz işlem SEO uyumlu olayına girer. Mesela bir makale satın aldığınızda; SEO uyumlu makale almak istersiniz.

Çünkü anahtar kelime araştırması yapılmış, içerik güzel hazırlanmış ve size mükemmel sonuçlar verecektir. Bu önemli bir detay. Bizim de bionlukta SEO uyumlu makale ilanımıza bakabilirsiniz. Özetle SEO için hazırlanmış içeriklere SEO uyumlu deniyor.

SEO İçin Yapılması Gerekenler

Kısaca özetlememiz gerekirse kendiniz olarak blog yazıları yayınlayabilirsiniz, %100 özgün içerikler üretebilirsiniz ve özellikle de SEO nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okursanız da mükemmel sonuçlar alırsınız.

SEO için yapılması gerekenler burada açıklanacak kadar özet olamaz. Verdiğim bağlantılardaki yazılarımızı özellikle okuyun. Bu içerik daha geniş kapsamlı ve kaliteli.

Local – Yerel SEO Nedir?

Local SEO, yerel olarak bölgeniz için yaptığınız çalışmalara verilen addır. SEO çalışmasını örneğin Ankara için yapmak istediğinizde buna yönelirsiniz.

Hedefimiz Ankara web tasarım gibi bir kelimede çıkmak ise Ankara’yı hedefleriz ve başka bölgelerde yorulmamıza gerek yoktur.

Bir çok avantajı var. Çünkü yerel olarak çalışmak daha az rekabet ve daha fazla uzun kuyruk anahtar kelime çalışması anlamına gelir.

Uzun vadede net olarak kazandıracak bir çalışma şeklidir. Bizden hizmet alarak da özellikle bunu talep edebilirsiniz.

Site İçi SEO – Site Dışı SEO Nedir?

Web sitemizin içerisinde yaptığımız SEO yani arama motoru optimizasyonu işlemlerine site içi SEO diyoruz. Aksine sitemizle alakası olmayan dışarıda yaptığımız çalışmalara da site dışı SEO diyoruz.

Site içi SEO nedir? Bir örnekle hemen anlatalım. Mesela bu sayfadaki başlıkların optimize edilmesi ve doğru hedefi belirlemesi için yaptığımız çalışmaya site içi SEO diyoruz.

Site dışı SEO nedir? Bir kaç örnek de bunun için verelim. Facebook ve benzeri bazı platformlarda link çalışması yapmak, web sitemize takipçi ve ziyaretçi çekmek de örnektir. Daha detaylı düşünürsek bir çok web sitesinden farklı çalışmalar site dışı SEO olur.

Yaratıcılığınızı kullanarak SEO’ya bakarsanız aslında bunu çok iyi anlarsınız.

site dışı seo
site dışı seo

On Page SEO – Off Page SEO Nedir?

Tam bir önceki kısımda anlattığımız gibi site içi ve site dışı SEO İngilizce olarak on page SEO ve off page SEO olarak görülüyor.

Aynı şeyler ve aynı kavramlar SEO nedir sorusuna cevap verirken çok fazla karşımıza çıkıyor ve bir bilgi kirliliğine sebep oluyor.

Zaten bizim temel olarak hedef aldığımız konu SEO denildiğinde en az bilgi sahibi olan insana bile bir kıvılcım bilgi verebilmektir.

Google İçin SEO Hizmeti Nedir?

SEO’ya Google’nin gözünden bakacak olursanız SEO hizmeti nedir burada açığa çıkmış olur. Google SEO bizim bakış açımızı insan odaklı olmaya zorlar.

Çünkü gelişen dünyanın en önemli pazarı ve en önemli faktörü insandır. İnsanı ikna edip etkilerseniz SEO’yu çözersiniz.

SEO Danışmanlığı Nedir?

Size SEO hakkında soracağınız soruları çözüm ile anlatacak, gereken işlemleri siz daha belirtmeden yapacak ve soruna odaklanıp çözüme kavuşturacak kişi SEO danışmanlığı nedir sorusuna çözümdür.

SEO danışmanlığı almak için özellikle bizi tercih ederseniz size garantili ve kalıcı çözümler sunma yolunda ilerleriz.

SEO Ajansı – SEO Firması Nedir?

Profesyonel olarak SEO hizmetleri sunan firmalara SEO Ajansı diyoruz. AVEC Ajans bir SEO ajansıdır. Biz siz değerli müşterilerimize ve okuyucularımıza SEO konusunda her türlü bilgiyi veriyoruz.

SEO Nedir? Bu soruyu öğrenmek için geldiniz ve uzman destek almak isterseniz iletişim sayfamızdan bizi arayabilir ya da ziyaret edebilirsiniz.

One comment

  1. ikizler dekorasyon
    ikizler dekorasyon

    Sizi tercih ediyoruz bu işte iyisiiiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: